Strona główna
Aktualności
Historia
Statut
Zawód pośrednik
Szkolenia ustawiczne
MLS
DLA KLIENTÓW BIUR
Prawo
Kancelarie Notarialne
Jak przystąpić do PSP
O nas
Kontakt
Władze
Członkowie
Aktualności
Już po raz trzeci Polscy Pośrednicy w Obrocie Nieruchomościami będą obchodzić swoje święto, które zostało przez branże ustanowione na dzień 30 marca. W dzień swojego święta pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ramach przynależności do Stowarzyszenia i wykonywanej działalności społecznej, oferują konsultacje dla wszystkich tych, którzy zainteresowani są fachową wiedzą z zakresu obrotu nieruchomościami.

W Polsce pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to zawód młody. W krajach o wykształconym, przez dziesiątki, a nawet setki lat – rynku nieruchomości to zawód szanowany, cieszący się wysokim prestiżem, gdzie pośrednicy zwani również brokerami są elitą w zawodzie „sprzedawcy” bo dokonują transakcji o wysokiej wartości. Wbrew pozorom to nie jest łatwy zawód, choć kusi szybkimi i wysokimi zarobkami szczególnie w warunkach ożywionej koniunktury. Tak naprawdę pośrednik sprawdza się wtedy, gdy liczba transakcji maleje, ceny nieruchomości spadają i coraz trudniej sprzedającemu znaleźć nabywcę na nieruchomość, którą dysponuje. W co, zaczynając zawód, inwestuje pośrednik? Wbrew pozorom -  nie w nieruchomości – lecz w wiedzę o nich. I wiedzę o rynku nieruchomości. Ta bowiem pozwala przeżyć w najbardziej trudnych sytuacjach. Wiedza niezbędna pośrednikowi jest bowiem interdyscyplinarna. Obejmuje zarówno wiadomości z zakresu kodeksu cywilnego, czy rodzinnego, jak z zakresu ustawy o planowaniu przestrzennym, czy prawa budowlanego, ale i wiedzę ekonomiczna, finansową, czy dotycząca ochrony danych osobowych. Pośrednik musi orientować się w przepisach z co najmniej kilkunastu ustaw. Szkolenia, spotkania, kongresy środowiskowe dostarczają mu nie tylko kontaktów, ale pozwalają wymieniać informacje, poszerzać wiedzę o różnych przypadkach na rynku nieruchomości. Nierzetelni lub niedouczeni pośrednicy nie są bezkarni - grozi im odpowiedzialność zawodowa z utratą prawa do wykonywania zawodu włącznie. A osoba, która na skutek działalności pośrednika poniosła szkodę, ma prawo domagać się odszkodowania z jego polisy OC. Dobry pośrednik to zarazem powiernik najbardziej poufnych danych swojego klienta: finansowych, rodzinnych, a nieraz i zdrowotnych. Sprzedajemy mieszkanie i kupujemy dwa bo się rozwodzimy, obliczamy wstępnie z pośrednikiem zdolność kredytową – ujawniamy więc swoje dochody, przynosimy zaświadczenia o zapłaconych podatkach – informując tym samym, że prowadzimy firmę, szukamy mieszkania z dobrym podjazdem dla wózka dla osoby niepełnosprawnej. Te informacje powierzamy pośrednikowi, a więc powinien być on osobą dyskretną, godną zaufania.

Serdecznie zapraszamy Państwa do skorzystania z okazji i zapytania  profesjonalistów w sprawach związanych z rynkiem nieruchomości. Do Państwa dyspozycji są pośrednicy zrzeszeni w Poznańskim Stowarzyszeniu Pośredników i Organizatorów Rynku Nieruchomości  oczekujący na Państwa w swoich biurach, a także Zarząd Stowarzyszenia, w siedzibie PSP, przy ul. Ratajczaka 21/22 w Poznaniu.« powrót


O nas|Historia|Statut|Jak przystąpić do PSP|Kontakt|Administrator strony